Profil katedry
Katedra prírodného prostredia sa zameriava na základný výskum v oblastiach vlastných vedných odborov geológie, pedológie a klimatológie, ktoré patria medzi predmety teoretického základu štúdia lesníctva, environmentalistiky a ekológie. Ide najmä o výskum rizík manažmentu prírodného prostredia s dôrazom na lesné ekosystémy, možností manažmentu prírodných zdrojov prostredníctvom riadenia zmien mikroklímy a pôdneho prostredia, cyklu biogénnych prvkov v systéme pôda – rastlina a ovplyvňovania vodného a látkového režimu. Výsledky vlastných meraní v týchto oblastiach na národnej ako aj medzinárodnej úrovni sa porovnávajú pre lesné porasty s rôznou úrovňou manažmentu za účelom kvantifikácie zmien klímy a chemizmu atmosféry na lesné ekosystémy. Takto získané poznatky na báze vlastného výskumu sa potom priamo pretavujú do vyučovacieho procesu s cieľom výchovy mladých a kriticky mysliacich odborníkov v oblasti lesného hospodárstva. Medzi nosné predmety vyučované na Katedre prírodného prostredia patria Bioklimatológia, Lesnícka pedológia a mikrobiológia a Geológia a mechanika zemín.
V prírode nie sú odmeny ani tresty - sú tu len dôsledky.
Robert G. Ingersoll
História katedry
V r.1952 na novovzniknutej Vysokej škole lesníckej a drevárskej vo Zvolene bola zriadená aj Katedra geológie a pedológie. V r.1981 došlo zlúčením Katedry botaniky a fytocenológie s Katedrou geológie a pedológie k vytvoreniu novej katedry - Katedry lesného prostredia. V r.1991 sa KLP rozdelila na dve pôvodné zložky za vzniku Katedry prírodného prostredia (bývalá katedra geológia a pedológie) a Katedry fytológie.
Počas vyše 50-ročného obdobia pôsobenia katedry sa na poste vedúceho katedry vystriedali viacerí významní odborníci - doc. RNDr. Jaromil Húsenica, CSc., prof. Ing. Rudolf Šály, DrSc., prof. Ing. Milan Križo, DrSc., prof. Ing. Eduard Bublinec, CSc. doc. Ing. Juraj Gregor, CSc., a prof. Ing. Jaroslav Škvarenina, ktorý funkciu vedúceho katedry vykonáva od roku 2009 až dodnes.
Pedagogickí pracovníci katedry sa prednáškami a cvičeniami podieľali na výučbe predmetov ako na Lesníckej fakulte, tak aj na Fakulte ekológie a environmentalistiky, a tiež na kurzoch v rámci celoživotného vzdelávanie (bývalé postgradudálne štúdium) z pestovania lesov, z hospodárskej úpravy lesov, lesnej ťažby a krajinárstva,
Vedecko–výskumná činnosť pracovníkov katedry vyústila do bohatej publikačnej činnosti. Za priekopnícku prácu možno označiť publikáciu prof. Šályho „Hlavné typy lesných pôd na Slovensku“, ktorá stigmatizovala ďalší vývoj pedológie v celom bývalom Československu. Jej hlavný prínos spočíva v položení moderných základov klasifikácie lesných pôd. Pre objasnenie pôdnogenetických otázok mal veľký význam aj výskum svahovín, ktorého výsledky prof. Šály zhrnul v publikácii „Svahoviny a pôdy Západných Karpát.“ K priekopníckym prácam patria aj práce z ílovej mineralógie a mikromorfológie pôd od doc. RNDr. M. Ciesarika, CSc. a Ing. A. Mihálika, CSc. Koncom 70-tych rokov mala Katedra pedológie a geológie VŠLD vo Zvolene v oblasti výskumu ílových minerálov v lesných pôdach bývalej ČSSR kľúčové postavenie. Významné sú aj práce doc. Ing. M. Petríka, CSc. v oblasti výskumu mikroklímy lesných ekosystémov, najmä slovenských pralesov, publikované v mnohých vedeckých časopisoch. Významným vedecko-pedagogickým dielom je medzinárodná učebnica doc. Petríka a kolektívu „Lesnícka bioklimatológia“ vydaná v roku 1986, ktorá získala cenu Vydavateľstva Príroda.
Warren Buffett